Duha Velká Medvědice

Duha Velká Medvědice

programy pro mládež: příroda - sport a hry - zážitky - cestování - recese

Medvědí víkend v buši i v duši

Třetí květnový víkend pořádala Duha Velká Medvědice společně s Malou Liškou – klubem přátel přírody další akci pro mládež s názvem Do buše/do duše. Jak název akce napovídá, cílem akce bylo nejen objevovat buš Rychlebských hor, ale také vypadnout z města, trochu se zastavit a zamyslet. Chata Pavučinka téměř na konci světa u městečka Žulová k takovému zamyšlení přímo vybízí, takže jsme vyjeli právě tam.

V pátek večer nás přivítala pořádná horská zima, a tak není divu, že už se nám nikam vyrážet nechtělo. Po společné večeři nás čekalo promítání filmu Náš vůdce, který určitě donutil všechny zúčastněné k zamyšlení i následné diskuzi.

V sobotu už jsme nelenili a vyrazili ven. Kam? To už bylo různé. Jedna skupina dala přednost přesunům po svých a tak obula pohorky a vyrazila do lesa. Ačkoli to původně nebylo v plánu, záhadnou zkratkou se dostala až do Horní Lipové, což se nakonec ukázalo jako docela dobrý cíl, neboť na ten den se Horní Lipová přeměnila na Bílý Potok. A kdo z vás se může pochlubit tím, že viděl Aloise Nebela grilovat klobásy?

Druhá, o něco méně početná skupinka raději nastartovala kola a jala se honit kilometry pro své tachometry přes celé Rychlebské hory. A tak jsme se dostali jak na zámek v Javorníku, tak i do Polska i na spoustu dalších míst.

Na neděli nám kromě odjezdu zbylo objevit poslední místo, a to Nýznerovské vodopády. Protože kdo nebyl na Nýznerovských vodopádech, jako by nebyl nikde. I když na vodopády vede asfaltka, cesta zpět může vést potokem i temnou buší, takže se někteří vrátili pěkně promočení, ale spokojení.

A pak zbývalo jen jediné zato to nejtěžší – sbalit se a opustit to kouzelné místo. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, za 3 dny nám ta podivně polorozpadlá chata bez sprchy a záchodu přirostla k srdci. Ze všech účastníků se vytvořila skvělá skupina, která se jen nerada loučila a vracela se zpět do reality z chaty, kde se málem zastavil čas. Tak snad zase příště objevíme něco nového.

Vybrané fotky z akce jsou zde...

Archiv starších aktivit

Kdo je Duha Velká Medvědice?

Duha Velká Medvědice
 • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
 • Schweitzerova 70
 • 779 00 Olomouc
 • tel.: +420 723 335 585
 • velka(at)medvedice.net

Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže. Získáte s námi netradiční a silné zážitky.

 • pro věkovou skupinu teenagerů (tj. zhruba od 12 asi do 20 let, jezdí s námi také pár aktivních starších věčně duchem mladých)
 • zaměřené na přírodu – sport a hry – amatérské umění – recesi
 • umožňující si rozšířit obzory, seznámit se s dalšími lidmi a tyhle kontakty rozvíjet
 • přinášející nejen zábavu, ale vždy i něco „za tím“
 • otevřené i pro zájemce bez povinného členství
 • Každé dva měsíce pořádáme alespoň jednu víkendovou akci, nejčastěji na Moravě, ale jezdíme i do Čech a pár akcí už jsme měli i v zahraničí. To všechno je za levný peníz, protože máme díky mezinárodním Přátelům přírody, jichž jsme členy, slevy po celé Evropě. Jsme součástí sdružení dětí a mládeže Duha a také koalice UNO.

  Náš spolek vznikl v roce 1983 pod názvem Velká Medvědice a od té doby svoji činnost nikdy nepřerušil. Původně to byl tábornický oddíl zaměřený na indianismus. Na sklonku roku 2001 jsme vstoupili do Duhy - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jsme základním článkem Duhy (dužinou) s právní subjektivitou. V současnosti se věnujeme pořádání zážitkových akcí v přírodě a mezinárodním výměnám mládeže.

  Duha Velká Medvědice