Duha Velká Medvědice

Duha Velká Medvědice

programy pro mládež: příroda - sport a hry - zážitky - cestování - recese

Skupina mladých lidí ztroskotala na pustém ostrově. Přežili jen díky balíčkům vyplaveným z moře!

Nečekané dobrodružství zažili účastníci i vedoucí, kteří se v termínu 18. – 20. 9. 2015 vypravili na víkendovou akci na Pocheň, kam je mělo dopravit letadlo společnosti ZtroskoTravel. Z počátku poklidný let byl náhle narušen nečekanou bouří, pilot ztratil nad strojem kontrolu a nepodařilo se mu nouzově přistát. Letadlo tak ztroskotalo a účastníci a vedoucí, kteří jen zázrakem pád letadla přežili, se ocitli osamocení na pustém ostrově.

Že to na ostrově nebude žádný med, poznali hned na začátku. Letadlo bohužel ztroskotalo pozdě večer, kdy už byl ostrov zahalen tmou. Účastníci se tak museli po tmě zorientovat, najít si co nejvíce svých věcí a najít úkryt na přespání, kam okamžitě po náročném letu ulehli.

Ráno vzbudil účastníky nečekaný příliv a vyhnal je na stromy či jiné vysoké konstrukce, kde byli nuceni příliv přečkat a tudíž tam i po snídat. Příliv se však ukázal také jako věrný pomocník – z moře vyplavil spoustu balíčků, které letadlo převáželo – celty, kolíčky na prádlo, nafukovací balonky – to vše se nakonec ukázalo velmi důležité pro přežití na ostrově. Nejen že si každý mohl vyrobit svého kamaráda Wilsona proti trudomyslnosti, díky vyplaveným věcem se účastníkům podařilo také poslat zprávu o pomoc v lahvi nebo vyrobit nitroglycerin pro odpálení vchodu do jeskyně, která účastníkům poskytla důležitý úkryt.

Po náročném dopoledni účastníky přepadl hlad, a tak se vydali na sběr plodů ze stromu paprikovníku a cibulovníku, ale také na lov zvěře žijící na ostrově. Někteří ulovili jen pár krys, někdo i velikého hrocha nebo zebru, každý si však přišel na trochu masa k obědu. A kdo měl více, rád se s ostatními podělil a za chvíli už si všichni opékali špízy nad pracně rozdělaným ohněm.

Když už si účastníci i vedoucí začali na ostrov zvykat a naučili se všemu důležitému pro přežití a postavili si i přístřešky pro další noc, přišlo něco, co nikdo nečekal! Poslané zprávy v lahvi dorazili k někomu, kdo dokonce poslal odpověď. Příjemce na pomoc sice nepřijel, ale poskytl účastníkům důležité informace o poloze nejbližší civilizace. A tak nezbývalo než se chopit nejrůznějších nástrojů, postavit vory a pokusit se odplout. A jestli se to povedlo? To se přesvědčte na fotkách tady .

Zapsal Radek Hrachovec

Archiv starších aktivit


2015:
2014:
2013:
2012:
2011:

Kdo je Duha Velká Medvědice?

Duha Velká Medvědice
 • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
 • Schweitzerova 70
 • 779 00 Olomouc
 • tel.: +420 723 335 585
 • velka(at)medvedice.net

Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže. Získáte s námi netradiční a silné zážitky.

 • pro věkovou skupinu teenagerů (tj. zhruba od 12 asi do 20 let, jezdí s námi také pár aktivních starších věčně duchem mladých)
 • zaměřené na přírodu – sport a hry – amatérské umění – recesi
 • umožňující si rozšířit obzory, seznámit se s dalšími lidmi a tyhle kontakty rozvíjet
 • přinášející nejen zábavu, ale vždy i něco „za tím“
 • otevřené i pro zájemce bez povinného členství
 • Každé dva měsíce pořádáme alespoň jednu víkendovou akci, nejčastěji na Moravě, ale jezdíme i do Čech a pár akcí už jsme měli i v zahraničí. To všechno je za levný peníz, protože máme díky mezinárodním Přátelům přírody, jichž jsme členy, slevy po celé Evropě. Jsme součástí sdružení dětí a mládeže Duha a také koalice UNO.

  Náš spolek vznikl v roce 1983 pod názvem Velká Medvědice a od té doby svoji činnost nikdy nepřerušil. Původně to byl tábornický oddíl zaměřený na indianismus. Na sklonku roku 2001 jsme vstoupili do Duhy - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jsme základním článkem Duhy (dužinou) s právní subjektivitou. V současnosti se věnujeme pořádání zážitkových akcí v přírodě a mezinárodním výměnám mládeže.

  Duha Velká Medvědice